Blog

Jaki kamień wybrać na nagrobek?

Płyty i pomniki cmentarne od lat wykonywane są z trwałego kamienia, który ma zapewniać im trwałość oraz estetyczny wygląd. Istnieją różne rodzaje kamienia, z których można wykonać pomnik nagrobny.
Kamienie te mogą różnić się strukturą, wyglądem oraz ceną. Coraz częstszym wyborem są też kamienie kompozytowe, czyli tzw. kamienie z tworzywa sztucznego, które są bardzo solidne, a przy tym znacznie tańsze od tradycyjnych. Zobaczmy, jaki kamień na nagrobek będzie najlepszy.

Rodzaje kamieni nagrobnych


Pomniki i płyty cmentarne można wykonać z różnych rodzajów kamienia. Najpopularniejszy jest granit, jednak na cmentarzach spotkamy także pomniki z marmuru, piaskowca czy kwarcytu. Poniżej przedstawimy krótką charakterystyką każdego z nich.

Nagrobki z granitu


Granit wyróżnia się wyjątkową trwałością i wytrzymałością, dlatego jest jednym z najczęściej wybieranych materiałów na nagrobki. Ze względu na możliwość wyboru różnego rodzaju faktur i kolorów granitu, z tego kamienia można wykonać oryginalne eleganckie pomniki. Nagrobki granitowe są jednak drogie i nie każdy może sobie pozwolić na taki wydatek.

Nagrobki z marmuru


Płyty marmurowe uważane są za wyjątkowo piękne, wręcz luksusowe. Jest to kamień o miękkiej strukturze który można pięknie rzeźbić i zdobić.  Pomniki marmurowe cieszą się mniejszą popularnością, niż granitowe, ponieważ są zazwyczaj mniej wytrzymałe, a przy tym ich cena za bardzo się nie różni.

Pomniki cmentarne z piaskowca


Piaskowiec to kamień o chropowatej i nierównej strukturze, dlatego nagrobki z tego surowca wybierane są głównie przez miłośników oryginalności, którzy chcą wyróżnić dany pomnik wśród innych. Piaskowiec jest bardziej miękkim kamieniem, niż granit, jednak wyróżnia się dość dużą wytrzymałością na warunki atmosferyczne.

Nagrobki z kwarcytuKwarcyt charakteryzuje się jasnymi odcieniami i naturalnym blaskiem, który przyciąga uwagę. Jego powierzchnia może mieć delikatne refleksy światła, co dodaje nagrobkowi elegancji i przyjemnej estetyki. Jasność kamienia jest doskonałym tłem dla inskrypcji, rzeźb i zdobień. Jest to twardy kamień naturalny odporny na działanie czynników atmosferycznych. Wyróżnia go niska podatność na zarysowania i ścieranie.

A może kamień kompozytowy? Coraz popularniejsza opcja na cmentarzach


Coraz częściej na cmentarzu widzi się także nagrobki z tworzywa sztucznego. Kompozyt to materiał, składający się z dwóch lub większej ilości materiałów. Jest to opcja dużo tańsza od kamienia naturalnego, która jednak zdobywa wielu zwolenników. Wysoka cena kamieni nagrobnych to dla tysięcy osób przeszkoda w postawieniu bliskim zmarłym ładnego pomnika. Nagrobki kompozytowe to dobra i tańsza alternatywa. Nowe technologie pozwalają na wykonanie różnych kształtów i wzorów z materiału kompozytowego, dzięki czemu otrzymujemy szeroki wybór eleganckich nagrobków w atrakcyjnej cenie. Co więcej, materiały kompozytowe są trwałe i odporne na czynniki atmosferyczne, a przy odpowiednim zabezpieczeniu przed promieniami UV i dobrej pielęgnacji przetrwają wiele lat w doskonałej kondycji.
 
powrót
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
=
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
=